Thomas Erex

Brændte mandler

Brændte mandler – eller faktisk dobbeltbrændte mandler. Jeg rister nemlig mandlerne, før jeg karameliserer dem. Det giver lidt mere smag og en endnu sprødere mandel.

Og så giver det mig mulighed for at riste julekrydderier sammen med mandlerne, så der kan brede sig en hyggelig duft af jul. De ristede krydderier opbevarer jeg i kagedåsen med mandlerne, så de kan afgive den gode aroma, når man hapser af mandlerne.


Til en portion bruger jeg
200 gram mandler
200 gram rørsukker
1 dl vand

Og så lidt hele julekrydderier. Det kan fx være kanelstang, stjerneanis, nelliker og kardemommekapsler.

Rist mandler og julekrydderier et par minutter på panden ved middel til høj varme. Jeg bruger trin 6 ud af 10. Mandlerne må endelig ikke tage for meget farve, de skal kun letristes. Fjern så krydderierne (de kan sagtens bruges igen – nu smager de bare af endnu mere).

Kom mandler, sukker og vand på panden ved middel til høj varme. Jeg bruger 7 ud af 10 på mit komfur.

Lad det boble. Rør undervejs.

Først smelter det. Så bliver det tørt og hvidt. Og kort efter får sukkeret den rigtige konsistens og bliver lidt brunt. Så snart de ser rigtige ud, smider du dem på et stykke bagepapir for at køle af.

 

Skriv en kommentar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.