Thomas Erex

Generalforsamling & sommerfest 2013 – Mad med Medfølelse

Hvis du er en af de mange, der følger Mad med Medfølelse på Facebook, eller hvis du følger mig på Instagram, så ved du allerede, at foreningen Mad med Medfølelse i lørdags holdt et brag af et arrangement. Vi havde valgt at … fodre to fluer med én sukkerknald, ahem, ved at lade vores årlige generalforsamling og sommerfest ligge samme dag.

Generalforsamling
Det var vores første ordinære generalforsamling siden den stiftende, og det gav næsten samme sus i maven at sidde ved mødebordet denne gang. Da vi (en lille flok passionerede mennesker, der vil inspirere andre til at leve dyrevenligt) for et år siden var samlet for at skabe foreningen officielt, føltes det nærmest uvirkeligt. Og på samme tid så virkeligt, at det var vildt skræmmende. Vi havde i fællesskab fremelsket et lille kærlighedsbarn, som nu fik sit eget navn, sit eget liv og sin egen færd i verden. Og det var, og er, vores ansvar at passe på det her kærlighedsbarn, så det kan vokse sig stort og flot med alle de egenskaber, som vi ønsker, det skal have. Det bliver let en stor opgave, for sådan et barn vokser hurtigt nogle gange, og det bliver påvirket af alle de mennesker, det møder. Men det er en opgave, som vi løser i fællesskab og med stor respekt for foreningens essens. Det er da også en styrke for foreningen, at forskellige mennesker ønsker at tage del i den og sætte sit personlige præg på den!

Generalforsamlingen forløb (ve)ganske fredeligt. Bestyrelsen i Mad med Medfølelse består af 5 mennesker, hvoraf 4 blev genvalg. Den sidste stillede ikke op igen, da hun får travlt med andre ting det næste år, og der var kun en enkelt, der ønskede den post. Så det var ganske let at få fordelt pladserne.  Jeg er derfor nu genvalgt som foreningens 1.kontaktperson/formand for det næste år, og jeg glæder mig! I løbet af det næste år vil foreningen vokse sig endnu større – vi har lige nu flere end 40 medlemmer, og næste år skulle vi gerne være kommet et godt stykke over 100 – gøre sig mere synlig og oprette lokalafdelinger. Vi er allerede på vej til København, men mon ikke der er en by eller to mere, der skal være med.

Okay, jeg kunne snakke om foreningen i en evighed, men jeg ved ikke, hvor spændende det er for jer at læse om, nu skal jeg nok fortælle lidt om vores fest også 😉

Sommerfest
Skulle vi ikke lige starte med at lade det handle om mad? Her er noget af alt det, vi fik at spise:

– Forårsruller med grønt og sojastykker (Lavet af min mor, som var med til festen. Hun synes, sojastykkerne smager fuldstændig som kylling.)
– Grøntsagsdeller (Som min mor også havde med.)
– Broccolisalat (Jeg havde en med, men den var lavet i al hast, så den var ikke god.)
– Kartoffelsalat (Som jeg havde med – den var til gengæld god.)
Svampepostej (Lavet af søde Per fra Buddhahytten, som aaaltid laver den lækre svampepostej – og tak for det.)
– Grillspyd med vegansk kebabkød (Lavet af Tobias som kom hele vejen fra København sammen med et par andre af festens deltagere.)
Nøddesteg (Som Henriette fra Grøn, Sund & Lækker og hendes mand, Søren, havde med.)
– Pirogger med spinat, gulerod og kikærter
– Rissalat med bønner og majs
– Ærtehummus (Medbragt af Sara fra Bananmad – jeg håber på en opskrift snart, Sara!)
– Mango-/tomatsalat
– Pastagryderet
– Krydret kartoffel-lækkerhed
– Brød med tomatsnask og sojapølser
– Pastasalat med tomatpesto og oliven
– Nachos med tyk “oste”dip (lavet med gærflager)
– Diverse supper
– Hummus
– Grøn salat
– Dressing
– Brød

– Lækker sojaflødeis og sorbet – jordbær, After Eight, chokolade mm. (sponseret af MISTO)
Rå jordbær-/chokoladetærte
Drømmeagtig daddelchokolade (Det skal du lave! Jeg har selv lavet det et par gange – mums!)
– Daddelkonfekt i flere varianter med bl.a. lakrids og chili
– Peanutbutterfirkanter med knasende cornflakes overtrukket med chokolade
Banankage med kærlighed (Og det var ikke mig selv, der havde lavet den :P)
– Chokoladekage
– Melon, vindruer og andet frugt

Haps, haps, HAPS! Hvis din mund ikke løber bare lidt i vand, så skulle du skamme dig! 😉 Jeg har endda ikke det hele med, for jeg kan simpelthen ikke huske det hele. Der var så meget lækker mad og så mange søde mennesker, at man på ingen måde kunne nå at smage det hele og hilse ordentligt på alle. Men så er det jo godt, at vi snart gør det igen! Tak til alle deltagere for både lækker mad og godt selskab.

Nu får du lov til at se billeder, så du kan lade dig overbevise om, at du skal med næste gang. God fornøjelse.

Advertisement

En kommentar

  1. Pingback: Madorgie – med Medfølelse! | Grøn, Sund & Lækker!

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.